Szanowni Państwo

Niewydolność serca jest określana epidemią XXI wieku. Występuje u ok. 2-3% Polaków. Może wystąpić w każdym wieku ale szczególnie często dotyczy ludzi starszych (10-20% osób w wieku 70-80 lat). Prognozy jednoznacznie wskazują, że liczba chorych z NS będzie nadal szybko się zwiększać i może podwoić się w najbliższych dekadach. Stwarza to wiele wyzwań, którym będzie musiał sprostać nie tylko świat medyczny ale także całe społeczeństwa i władze państwowe.

Choroba ta ma poważne rokowanie ale postęp w medycynie pozwala stale poprawiać losy pacjentów. Wymaga to systematycznego wprowadzania nowych technologii oraz ewolucji organizacji opieki zdrowotnej, w tym także opieki ambulatoryjnej. Konieczne jest także wspieranie nauki, w tym badań populacyjnych w warunkach polskich.

Sekcja Niewydolności Serca PTK przyjęła za cel propagowanie aktualnych informacji i budowanie świadomości tej choroby wśród Polaków. Zapraszamy nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale także pacjentów i ich rodziny oraz wszystkich zainteresowanych tą ważną problematyką.

Zarząd Sekcji Niewydolności Serca
Polskiego Towarzystwa Kardilogicznego