Poprzedni artykuł | Następny artykuł
Czy zdalne monitorowanie w krótkim czasie po wypisie ze szpitala zastosowane u pacjentów z niewydolnością serca istotnie poprawia rokowanie?
Ciekawy przegląd systematyczny, który ukazał się również w Heart, dotyczy zdalnego monitorowania u pacjentów z niewydolnością serca. Autorzy badali wpływ takiego monitorowania na rokowanie u chorych w krótkim czasie po wypisie ze szpitala. Metaanalizą objęto ponad 6 tysięcy chorych włączonych do 21 badań, którzy byli objęci różnymi strategiami zdalnego monitorowania, takimi jak: telemonitoring w domu chorego, w tym z użyciem implantowanych urządzeń monitorujących oraz program wsparcia telefonicznego (structured telephone support , STS) działający w oparciu o kontakt z personelem lub automatem . Techniki zdalnego monitorowania umożliwiały zapewnienie pacjentom po wypisie ze szpitala stałego dostępu do edukacji i profesjonalnych porad, wsparcia moralnego, wczesnego rozpoznania zaostrzeń choroby oraz ewentualnej modyfikacji leczenia farmakologicznego. W przytoczonej analizie wykazano, że zastosowanie takich strategii monitorowania w stosunku do standardowej opieki, znacząco redukowało śmiertelność całkowitą oraz zmniejszało częstość ponownych hospitalizacji, ponadto wiązało się z poprawą jakości życia chorych. Te pozytywne efekty zostały wykazane dla technik telemonitoringu oraz wsparcia telefonicznego w oparciu o kontakt z personelem.
Opracowanie - lek. Anna Furman
Piśmiennictwo:
- Pandor A, Gomersall T, Stevens JW, et al. Remote monitoring after recent hospital discharge in patients with heart failure: a systematic review and network meta-analysis. Heart. 2013 Dec;99(23):1717-26. http://heart.bmj.com/cgi/pmidlookup?view=long&pmid=23680885