Szanowni Państwo

Niewydolność serca jest określana epidemią XXI wieku. Występuje u ok. 2-3% Polaków. Może wystąpić w każdym wieku ale szczególnie często dotyczy ludzi starszych (10-20% osób w wieku 70-80 lat). Prognozy jednoznacznie wskazują, że liczba chorych z NS będzie nadal szybko się zwiększać i może podwoić się w najbliższych dekadach. Stwarza to wiele wyzwań, którym będzie musiał sprostać nie tylko świat medyczny ale także całe społeczeństwa i władze państwowe.

Choroba ta ma poważne rokowanie ale postęp w medycynie pozwala stale poprawiać losy pacjentów. Wymaga to systematycznego wprowadzania nowych technologii oraz ewolucji organizacji opieki zdrowotnej, w tym także opieki ambulatoryjnej. Konieczne jest także wspieranie nauki, w tym badań populacyjnych w warunkach polskich.

Asocjacja Niewydolności Serca PTK przyjęła za cel propagowanie aktualnych informacji i budowanie świadomości tej choroby wśród Polaków. Zapraszamy nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale także pacjentów i ich rodziny oraz wszystkich zainteresowanych tą ważną problematyką.

Zarząd Asocjacji Niewydolności Serca
Polskiego Towarzystwa Kardilogicznego


Konferencja "Karta pacjenta z niewydolności serca
- czy Polska jest na nią gotowa?"

20 października 2022 roku odbyła się Konferencja „Karta pacjenta z niewydolnością serca – czy Polska jest na to gotowa?”, której organizatorami są organizacje pacjenckie – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce oraz międzynarodowe stowarzyszenie Global Heart Hub.
Cel wydarzenia to próba odpowiedzi na pytanie czego potrzebuje pacjent z niewydolnością serca. Eksperci kardiologii, ale również specjaliści innych dziedzin od lat mówią o epidemii niewydolności serca, która dotyczyć może około 1,2 mln Polaków. Brak systemowych rozwiązań lub wprowadzanie ich powoli skutkuje tym, że pacjenci sami szukają możliwości poprawy sytuacji i wsparcia w trudnym procesie zmagania z chorobą i poruszania się po ścieżce leczenia.
Jednym z rozwiązań, które funkcjonują w niektórych krajach na świecie jest karta praw pacjenta z niewydolnością serca i jego opiekuna. Jej celem jest ułatwienie pacjentom poruszanie się po meandrach systemu ochrony zdrowia, ale również usystematyzowanie praw i obowiązków, a przede wszystkim właściwie umiejscowienie pacjenta w systemie ochrony zdrowia.
Stowarzyszenie EcoSerce wraz z Global Heart Hub współtworzyło kartę pacjenta z niewydolnością serca, aby następnie móc ją wprowadzić na każdym etapie styku pacjenta z systemem opieki zdrowotnej. I o tym rozwiązaniu rozmawialiśmy podczas konferencji, w której udział brali klinicyści, parlamentarzyści, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia oraz organizacji pacjenckich.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęły: Asocjacja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Rzecznik Praw Pacjenta, Akademia Pacjenta Kardiologicznego, the European FH Patient Network.



 

Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca

Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca jest formalną grupą wsparcia dla chorych z niewydolność serca i ich rodzin, przyjaciół oraz wszystkich tych, którzy takiego wsparcia oczekują lub takim wsparciem chcą być dla innych. Stowarzyszenie powstało dzięki pacjentom, którzy wspólnie z ich bliskimi, lekarzami oraz osobami, które się nimi opiekują powołały je do życia w 2018 roku. Działa ono pod patronatem Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niewydolność serca to choroba przewlekła i pacjenci muszą przez wiele lat się z nią borykać, dlatego tak ważne jest wsparcie, które pomaga przetrwać trudne chwile.
Główne cele Stowarzyszenia to:

  • zjednoczenie osób z niewydolnością serca, ich rodzin i przyjaciół,
  • tworzenie grup wsparcia,
  • wspomaganie członków stowarzyszenia w rozwiązywaniu problemów życiowych,
  • organizowanie działań edukacyjnych dotyczących wiedzy o niewydolności serca kierowanych zarówno do pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia,
  • współpraca z Ministerstwem Zdrowia, NFZ oraz Polskim Towarzystwem Kardiologicznym w celu wprowadzenia najlepszego modelu opieki nad pacjentami z niewydolnością serca oraz dostępności do świadczeń zdrowotnych w tym do nowoczesnych terapii.

Zapraszamy na stronę internetową Stowarzyszenia http://nspacjenci.pl/


 

Informacje dla pacjentów z niewydolnością serca i ich rodzin

Opracowanie: Dr Anna Furman, Dr Martyna Matoga, Dr hab. Andrzej Gackowski




 

Wybrane linki dotyczące niewydolności serca:

„Niewydolność serca. Jak się uchronić przed epidemią XXI wieku?”
- wywiad z Panią Prof. J. Nessler i Panem Prof. A. Gackowskim

„Niewydolność serca. Urządzenia, które ratują i przedłużają chorym życie”
- wywiad z Panem Prof. P. Ponikowskim

"Słabe Serce" portal edukacyjny dla pacjentów z niewydolnością serca

Medycyna Praktyczna dla Pacjentów

Program „Pamiętaj o sercu”

Pierwsza pomoc: nagłe zatrzymanie krążenia - film interaktywny



„AED + Ty = Życie"



Portal edukacyjny w jęz. angielskim

Ministerstwo Zdrowia – Refundacja

Narodowy Fundusz Zdrowia

Zintegrowany Informator Pacjenta